• behance
  • blogger
  • delicious
  • facebook
  • picasa
  • twitter
  • vimeo
  • zerply
  • mail
The festival: day to day program

The festival: day to day program

Image: Inside out (2’58 – 2013) / Mulugeta Gebrekidan (Ethiopia)

FALLING DOWN / UPRISINGS

THURSDAY, OCTOBER 24
6pm Art school Rue Emile Tavan, Aix-en-Provence 

Screening/discussion “Before books. Before images. The infancy of art” video by Rachel Echenberg (Canada), Sandra Heremans (Belgium), Sunny Stanila (Canada), Farhanaz Rupaidha (Indonesia), Susanne Wiegner (Germany), Kalpana Subramanian (India / USA), Gabriel Orenstein (Uruguay / USA), Shashwati Talukdar (India / Taïwan), Thiago Salas (Brazil), Marc Mercier (France)

FRIDAY, OCTOBER 25 
SARA ADPEIFRICHE

4pm: SARA (Service d’Accueil et de Réinsertion des Adultes) 54a rue de Crimée, 13003 
Opening of 2 installations : Ruzan Petrosyan (Armenia), Rokateater (a collective artists) (Indonesia)

Nameless Faces (9’56 – 2019) / rokateater (a collective artists) (Indonesia)

5pm: ADPEI (Association Départementale pour l’Emploi Intermédiaire) 18 boulevard Camille Flammarion, 13001
Opening of  2 installations : François Lejault (France), Christophe Lebon (France)

6.30pm: Friche de la Belle de Mai (5 floor) 41 rue Jobin, 13003
Opening of 17 installations by Parya Vatankhah (Iran), Fabrice Pichat (Belgium), Robert Cahen (France), Brut TV (France), NRK (Norway), Marcantonio Lunardi (Italy), Nicolas Clauss (France), John Beieler (USA), Saara Ekström (Finland), Grzegorz Stefanski (Poland – GB), Nelio Costa (Brasil), Nicola Pilkington & Oupa Sibeko (South Africa), Mozhgan Erfani (Iran – France), Guillaume Martial (France), Albert Merino (Spain / France), Grace Schwindt (GB), Sami Van Ingen (Finland), Klaus Verscheure & Tom McRae (Belgium / GB).

SUNDAY, OCTOBER 27 
Le Ryad hotel 16 rue Sénac de Meilhan, 13001

Opening of 3 installations : Eleonora Roaro & Katy Richardson (Italy / GB), Sebastien Loghman (France), Collectif Ornic’art (France)

12.00 to 2.00pm: en encounter between the Collectif Ornic’art and Les Instants Vidéo

30/07/2017 (15h 58’ – 2017) / Eleonora Roaro & Katy Richardson (Italy / GB)

TUESDAY, NOVEMBER 5
Vidéodrome 2 – 49 cours Julien, 13006

“Before books. Before images. Towards cinema”
6.30pm: Jean-Luc Godard (Switzerland), Noé Grenier, Gilles Ribero, Gwendal Sartre (France / Belgium), Mohamad & Ahmad Malas (Syria – France), Youssef El Khoueiry (Lebanon), Pierre Merejkowsky (France)

20h30 : Films de Vivian Ostrovsky (USA), Maxime Jean-Baptiste (France – Belgium), Ricardo Vieira Lisboa (Portugal), Manon Riet (France), Randa Megahed (Egypt), Shon Kim (South Corea – USA), Pascale Pilloni (France), Marc Mercier (France)

Après l’heure bleue (11’28 – 2018) / Manon Riet (France)
Nou voix (14’27 – 2018) / Maxime Jean-Baptiste (France / Belgium)

FRICHE LA BELLE DE MAI (Cartonnerie)
 
FRIDAY, NOVEMBER 8
AMAZING INAUGURAL OPENING 

6.00pm Opening of the installations by Denis Cartet (France) and Naod Lemma (Ethiopia), followed with a performance by the Collective Ornic’art (France). 

7.15pm Speech by Leïla Shahid to celebrate the union of Marseille, Gaza and Ramallah, sharing the screening of The book of image by Jean-Luc Godard for the openings of their festival /si:n/ and Les Instants Vidéo. Screening of Sang Titre (10’ – 2019), a film made by Godard for the Palestinian audience.

8.00pm The book of image (84’ – 2018) / Jean-Luc Godard (Switzerland) Special Palme d’Or, Cannes festival 2018.

9.30 (gustatory break) 
and Oriental Back in the Days / (Middle East Video Mix Live) by Denis Cartet (France)

SATURDAY, NOVEMBER 9

2.00 “Dialectic of order and disorder”: Silvia De Gennaro (Italy), Zak Spor (France), Virginie Foloppe (France), Niko (France), Gwen Gérard (France), Dominique Comtat (France), Guli Silbersein (GB)

3.30 “A tribute to Chantal DuPont. The art of Flying” : Chantal duPont (Canada), Robert Cahen, Narcisa Hirsch, Ruben Guzman (France / Argentina), Pauline Laurent (France), Jean-Michel Rolland (France), Letta Shtohryn (Ukraine / Malte), Zlatko Cosic (Yugoslavia / USA), Davide De Lillis (Italy / Germany), Marc Mercier, Hassan Lahrach & Pascale Pilloni (France / Morocco)

5.00pm “ To disapear / To appear”: Mounir Fatmi (Morocco), Malihe Gholamzade (Iran), Raphael Panis (France), Valentina Lacmanovic (France / Croatia), Judith Lesur (France), Yaser Rahhal (Syria / Qatar), Susanne Wiegner (Germany), Lisi Prada (Spain), Blanche Lafarge (France)

6.30pm “The eye of the storm”: Virginie Foloppe (France), Mozhgan Erfani (Iran – France), Jean-Michel Rolland (France), Marc Mercier (France)

7.15pma pause to tickle our palateand clink glasses

8.30 “The moon, television and Dziga Vertov”: Isabelle Nouzha (Lebanon / Belgium), Nayla Dabaji (Lebanon / Canada), Dziga Vertov (USSR)

9.30pm Performance:A conversation on the TV set: the moon + television = video art” / Alain Bourges / Richard Skryzak (France)

Face Cachée (4’46 – 2015) / Gwen Gérard (France)
Sunrise (5’46 – 2018) / Susanne Wiegner (Germany)
Rhizophora (16’23 – 2015) / Davide De Lillis (Italy / Germany)
Field of infinity (5’22 – 2018) / Guli Silbersein (GB)

SUNDAY, NOVEMBER 10

2.00pm Video art from Ethiopia: “Grounded in Movement”
A program presented the video art festival in Addis Abeba (AVAF): Berhanu Ashagrie, Betelhem Makonnen, Helen Zeru, Helina Metaferia, Maranata Tegegne, Martha Haile & Noregard, Miriam Haile, Mulugeta Gebrekidan, Robel Temesgen, Yacob Bizuneh

3.30pm “ Gender Trouble”: Virginie Foloppe (France), Emilie Praneuf (France), Clémence B.T.D. Barret (France / Greece), Carol-Ann Belzil-Normand (Canada), Adriana Amodei (Italy), Pascale Pilloni (France), Amal Mokded (Tunisa / France), Signé X (France), Xiaowen Zhu (Chine / Germany), Dragana Zarevac & Margareta Jelic (Serbia), Hadi Moussally (Lebanon / France)

5.00pm “Images of nature / The nature of images”: Valerie LeBlanc & Daniel H. Dugas (Canada), Susanne Wiegner (Germany), William A Brown (USA), Inés Wickmann (Colombie / France), Félix Blume (France)

6.30pm “Stuttering”: Rrose Present (Spain), Luca Lunardi & Selene Citron (Italy), David Finkelstein (USA), Hannah Beadman (GB / USA), Niko (France), Dhia Jerbi (Tunisa / France)

7.15pm : a pause to tickle our palate and clink glasses

8.30pm “To enter the unexpected”: Patricia Pinheiro de Sousa (Portugal / Netherlands), Albert Merino (Spain / France), Vasilios Papaioannu (Greece / Italy / USA), Collectif_fact, Annelore Schneider & Claude Piguet (Switzerland), Georgi Stamenov (Bulgaria / GB)

9.30pm “What survives, what arises”Between memories in the presence of the filmmaker Pierre Villemin.

10.45 (The party) Back in the Days / Video Mix de Denis Cartet (France)

Back in the Days/ Video Mix de Denis Cartet

OUR BEAUTIFUL TRANSNATIONAL ESCAPES

ITALY, Milan 

[.BOX] Videoart project space
November, 8 to 28

Video by Alessandro Sedda, Úrsula San Cristóbal, Lynn Kim, Ioustini Eloul, Francesca Bonfatti, Grace Schwindt, Fran Orallo, Sahar El Echi, Thomas Kyhn & Rovsing Hjørnet, Özlem Sariyildiz.

Visual Container TV  
November, 8 to December, 10 

Video by Mahdi Falahati, Mohamed Ezzat Sayed, Arit Emmanuela, Aoi Swimming & Mikio Saito, Vasilis Karvounis,Mathias Choo, Hamza Kırbas, Mauricio Sanhueza, Ahmed El Shaer, Ehab Aziz, Matthias Fritsch, Giovanny Rendón Castaneda, Elli Vuorinen, Fran Orallo, Draga Jovanovic.

ETHIOPIA, Addis Abeba, 
3rd Addis Video Art Festival December, 26 to 31

Video by Guillaume Martial, Mohamed Ismail, Sinan Orakçı, Laurel Beckman, Jinghui Gao, Rosamaria E. Kostic Cisneros, Jiaqing Mo, Nourhan Maayouf, Mikio Saito, Zlatko Cosic, Marc Mercier, Csasewfara Charlotte, Hillary Shih, Mukeh Kanagabo, Liu Chang Luna, Huang Yajie Jane, Wei Chang, Maka Kiladze, Michel Pavlou.

Where is the Man? (4’30 – 2018) / Nourhan Maayouf (Egypt)
Balling-up (3’40 – 2019) / Michel Pavlou (Greece / Belgium)

Leave a reply